Zasłony dźwiękochłonne – czyli jakie?
Zasłony dźwiękochłonne zasługują swoją nazwę właściwościom materiałów, z których są wykonane. Dzięki użytym surowcom pozwalają one na skuteczne wygłuszenie dźwięków, które roznoszą się w obrębie pomieszczeń przez nie zaopatrywanych. Często jednak myli się je z drugim typem zasłon, chroniących przed przedostawaniem się dźwięków między pomieszczeniami – mowa o zasłonach dźwiękoszczelnych. Ten typ zasłon z kolei chroni posiadacza przed hałasem napływającym z otoczenia zewnętrznego, takim jak na przykład: dźwięk przejeżdżających samochodów, szczekanie przebywających na zewnątrz psów bądź odgłosy bawiących się dzieci.
Dla kogo?
Ten rodzaj zasłon znajdzie zastosowanie w domach osób, które kochają przestronne pomieszczenia. Ze względu na walory estetyczne wielu ludzi decyduje się na duże, jasne pokoje – jednak w dalszej kolejności pojawia się pogłos, który może być bardzo dokuczliwy. Pogłos może pojawiać się zarówno podczas wieczornego oglądania ulubionego serialu na telewizorze jak i prozaicznych czynności, takich jak zwykła rozmowa. Dlatego jeśli jesteś osobom, lubiącą ciszę zasłony dźwiękochłonne są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Ze względu na szeroką rozpiętość cenową, zależną od użytych materiałów i walorów estetycznych mogą sobie na nie pozwolić zarówno osoby, należące do klasy średniej jak i te bardziej zamożne. Ze względu na ogromną mnogość wariantów kolorystycznych, długości i krojów zasłon możliwe jest zaspokojenie nawet najbardziej wybrednego gustu.
Czy warto?
Warto! Czy wiedziałeś, że zmysł słuchu jest pierwszym, który ulega degradacji w naturalnym procesie starzenia się organizmu? Niestety degradacji tej sprzyja długotrwałe przebywanie w miejscach, gdzie natężenie dźwięku jest wysokie. Niektóre sytuacje życiowe zmuszają nas do tolerowania zgiełku – droga do pracy komunikacją miejską, oczekiwanie na pociąg czy też spotkanie ze znajomymi w popularnej restauracji. Dlatego też warto zadbać o swoje uszy zawczasu, w domu, w którym przebywamy na co dzień. Zniwelowanie pogłosu może również pomóc Ci ograniczyć ilość stresu – nieoczekiwane, nienaturalne dźwięki u wielu osób prowadzą do jego eskalacji, a co za tym idzie obniżenia jakości życia.
Jak to działa?
Pewnie zastanawiasz się w jaki sposób kawałek materiału pozwala na osiągnięcie tego efektu? To całkiem proste, jednak, aby to zrozumieć ważna jest znajomość budowy zasłon dźwiękoszczelnych. Na każdą zasłonę składają się dwie warstwy materiału:
- Warstwa, leżąca po wewnętrznej stronie (widoczna z pokoju) składa się z materiału dźwiękochłonnego. Jej zadaniem jest redukcja fal dźwiękowych, które wcześniej uległy zjawisku odbijania się – co za tym idzie dochodzi do wygłuszenia nieproszonych dźwięków.
- Drugą warstwę stanowi podszewka, która może zostać wykonana z wybranego materiału – pozwala to na nadanie zasłonom wyjątkowego wyglądu. Należy pamiętać, że dodanie tej warstwy nie jest obligatoryjne – pierwsza z opisanych warstw stanowczo wystarczy aby zredukować słyszalny w pomieszczeniu pogłos.
Sprawdź ofertę i dostępność zasłon dźwiękochłonnych w naszym krakowskim sklepie online.
Zobacz pozostałą ofertę naszego sklepu: karnisze Kraków