Czy mogę wyprać firanki w pralce?

Czy mogę wyprać firanki w pralce?

Czy firankę można wyprać w pralce? Dla wielu osób to pytanie wydaje się banale. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to wcale takie proste. Zawsze bowiem istnieje ryzyko jej uszkodzenia. Oznacza to, że warto znać zasady, których przestrzegać powinno się, piorąc firanki w pralce. Wszystko po to, aby było to po prostu bezpieczne.

Jak przygotować firanki do prania w pralce?

Aby wyprać firanki w pralce w sposób bezpieczny, należy je wcześniej odpowiednio do tego przygotować. Przede wszystkim muszą być one odpowiednio namoczone. Co ważne, pamiętać trzeba również, że zastosowane środki muszą być dostosowane do typu zabrudzeń. Jeśli firanki pożółkły, wówczas najlepiej jest je namaczać w wodzie z sodą oczyszczoną. Jeśli z kolei na firankach znalazły się tłuste plamy, to powinny być one namaczane w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nieco inaczej postąpić należy z firankami, które są zabrudzone w niewielkim stopniu, np. są jedynie zakurzone. W takim przypadku najlepiej jest po prostu namaczać je przez kilka godzin jedynie w wodzie. Oczywiście warto ją co jakiś czas wymienić na czystą. Trzeba jeszcze kilka słów powiedzieć o przygotowaniu do prania w pralce firanek kolorowych. Te namaczane powinny być w wodzie z dodatkiem płynu do prania. Dzięki temu uniknie się przebarwień. Niezależnie od tego, jak bardzo zabrudzoną firankę się namacza, pamiętać trzeba o właściwej temperaturze wody. Ta nie powinna przekraczać 30-40 stopni.

Jak prać firankę w pralce?

Decydując się na pranie firanki w pralce, pamiętać trzeba o kilku istotnych zasadach. Pierwsza z nich dotyczy programu prania, temperatury i płukania. Jeśli chodzi o program prania, to w przypadku firanek wybór powinien paść na program przeznaczony do delikatnych tkanin. Temperatura wody podczas prania nie powinna przekraczać 30-40 stopni. Płukanie warto zastosować nawet kilka razy. To jednak jest uzależnione przede wszystkim od stopnia zabrudzenia. Druga zasada dotyczy środków piorących. Jak można się domyślić, na rynku dostępne są różne detergenty specjalnie przeznaczone do prania firanek. Pamiętać jednak trzeba, że najdroższy proszek do prania wcale nie oznacza, że jest on najlepszy. Czasem wystarczy po prostu zastosować zwykły proszek z dodatkiem sody oczyszczonej. Taka mieszanka bez problemu poradzi sobie z pożółkłymi firankami. Na tłuste plamy warto dodać do proszku ocet. Trzecia zasada dotyczy tego, ile firanek włożyć można do bębna na jedno pranie. W tym przypadku pamiętać trzeba, aby bęben pralki nie był zbyt przeładowany. W innym wypadku może bowiem dojść do uszkodzenia pralki. To ważne, zwłaszcza jeśli firanki wykonane są z dość ciężkich tkanin.

Podsumowanie

Czy zatem można wyprać firanki w pralce? Oczywiście, że tak. Istotne jest jednak, aby przestrzegać powyższych zasad. Można mieć wówczas pewność, że ani firankom, ani pralce nic złego się nie stanie. Na koniec podkreślić jednak trzeba, że nie każda tkanina może być prana w pralce. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego materiału wykonane są firanki.

CAŁOŚCIOWA OFERTA <— Krakowskie karnisze

Opracowanie
Firany Kraków – swiatfiranzaslon.pl