Wybieramy karnisz – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy karnisz – na co zwrócić uwagę?

Atrakcyjną ozdobą wnętrza, ale też praktycznym dodatkiem są firanki i zasłony. Aby można było zawiesić je nad oknem, niezbędny jest karnisz. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele rozmaitych modeli i rodzajów, a to oznacza, że wybór karnisza wcale nie jest prostym zadaniem.

Jakie są rodzaje karniszy?

Tradycyjnie firany i zasłony wieszane są na karniszach. Ale do wyboru są zarówno karnisze ścienne, jak i sufitowe. Te pierwsze polecane są do bardzo dużych pomieszczeń. Zawieszając karnisze ścienne, można optycznie pomieszczenie zmniejszyć. Karnisze sufitowe lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które nie są ani zbyt przestronne, ani za wysokie. Ten rodzaj karnisza sprawdzi się też w przypadku wysokich, sięgających do sufitu okien. Wśród karniszy wyróżnia się kilka rodzajów. Są to:

  • karnisze drążkowe – ten typ karniszy ma drążek, na którym znajdują się kółeczka z żabkami. Karnisz drążkowy montuje się na wspornikach. W zależności od jego długości jest ich dwa lub trzy. Takie karnisze bardzo często mają ozdobne zakończenia;
  • karnisze szynowe – są funkcjonalne i bardzo estetyczne. Zastosowanie w nich górnego systemu mocowania sprawia, że okienna aranżacja może być przesuwana na całej jego długości;
  • karnisze drążkowo-szynowe – łączą w sobie zalety tradycyjnych karniszy i nowoczesnych karniszy szynowych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zastanowić się na czym nam najbardziej zależy.

Jaki rodzaj karnisza wybrać?

Tradycyjne karnisze drążkowe są wykonywane z drewna lub metalu. Są bardzo dekoracyjne i wytrzymałe. Można wykorzystać je nawet do zamocowania ciężkich i masywnych kotar i żakardowych firan. Są też uniwersalne. Można zawiesić na nich zarówno firany i zasłony na żabki, jak i na agrafki, na przelotkach, z troczkami czy tunelem. Tradycyjny karnisz nie sprawdzi się jednak w przypadku narożnych przeszkleń. Mogą też pojawić się trudności z jego zamontowaniem, gdy ściany są krzywe. Karnisze sufitowe montowane są do sufitu. Przy narożnych przeszkleniach są najlepszym rozwiązaniem. Można je ze sobą swobodnie łączyć.

Jaki typ karnisza wybrać?

Na rynku do wyboru są karnisze pojedyncze i podwójne. W oknach, w których zamontowane są żaluzje czy rolety, wystarczający jest karnisz pojedynczy. W tych oknach nie ma bowiem konieczności zawieszania zasłony, wystarczy więc tylko pojedynczy karnisz, na którym zostanie zamocowana firanka. Jeżeli zamierzamy zawiesić także zasłonę, musimy wybrać karnisz podwójny. Ten typ karnisza jest niezbędny także wtedy, gdy aranżacja okna będzie składała się z firan typu panele. Drążki karniszy wykonuje się dzisiaj z drewna, tytanu, aluminium. Drewniane karnisze najlepiej pasują do salonu, jadalni czy sypialni urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym. Do nowoczesnych i klasycznie urządzonych wnętrz pasują karnisze metalowe. Do wykonania karniszy sufitowych wykorzystywane jest aluminium lub PCV.

Zastosowanie karniszy jest niezbędne w każdym pomieszczeniu, w którym aranżacja okna będzie składać się z firan i zasłon. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania pozwalają każdemu wybrać karnisz idealnie wpisujący się w jego gust i potrzeby.

Zobacz naszą pełną ofertę dotyczącą karniszy Kraków i Zasłon Kraków.