Jak dobrać zasłony do kolorów ścian?

Jak dobrać zasłony do kolorów ścian?

Zasłony są jednym z elementów składających się na wystrój okna. Ich rola jest tak samo ważna, jak rola firan. Dobierając odpowiednie pod względem kolorystyki zasłony, możemy stworzyć harmonijne i przytulne wnętrze.

Czym kierować się, dobierając zasłony do koloru ścian?

Przede wszystkim warto pamiętać, że kolory mogą optycznie zmniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. Optycznie pomieszczenie zmniejszają ciepłe barwy, zimne działają odwrotnie. Ogólna zasada mówi, że kolor zasłon nie powinien być identyczny z kolorem ścian. Warto też pamiętać o tym, że każdy kolor ma wiele odcieni. Wybierając kolor zasłon, należy kierować się także stylem pomieszczenia i poziomem jego nasłonecznienia.

Jakie zasłony do jasnych ścian wybrać?

Jeśli zdecydujemy się pomalować wnętrze na jasne kolory, będziemy mieli naprawdę mnóstwo możliwości wyboru zasłon. Do białych ścian – szczególnie we wnętrzach w bardzo modnym od kilku lat stylu skandynawskim – doskonale pasować będą białe, szare lub beżowe zasłony. W przypadku aranżacji w stylu art deco śmiało można postawić na kolorowe zasłony: błękitne, czerwone, zielone. Do białych ścian pasują nie tylko jednobarwne, ale także wzorzyste zasłony. Ściany w tradycyjnie urządzonych wnętrzach bardzo często mają kremowy kolor. W aranżacji takiego wnętrza można wykorzystać zasłony w kolorze butelkowej zieleni czy w różnych odcieniach brązu. Do kremowych ścian pasować będą także zasłony popielate, perłowe, białe, szaro-srebrne.

Romantyczny charakter nadadzą wnętrzom zasłony z delikatnym kwiatowym deseniem. Wiele osób decyduje się na pomalowanie ścian na szary kolor. Ma on mnóstwo odcieni i daje wiele możliwości aranżacji. Do ścian pomalowanych na jasny, chłodny odcień szarego pasować będą szare zasłony, ale w ciemniejszym odcieniu.

Jakie zasłony wybrać do ścian w energetycznych kolorach?

Do takich barw zaliczany jest między innymi żółty. Do ścian w takim kolorze świetnie pasować będą zasłony w szarym kolorze. Na tle żółtej ściany dobrze będą wyglądać także niebieskie i białe zasłony. Oprócz tych jednolitych można zdecydować się także na wzorzyste. Tonacja kolorystyczna wzoru powinna być utrzymana w szarościach lub błękicie.

Jakie zasłony będą lepsze – kolorowe czy w stonowanych barwach?

Jednolite zasłony to tylko jedna z bardzo wielu propozycji. Cieszą się bardzo dużą popularnością, gdyż pasują do większości wnętrz. Obecnie jednak wiele osób stawia na modele kolorowe. Klienci mają dzisiaj do wyboru między innymi zasłony w motywy florystyczne. Na zasłonach pojawiają się wyjątkowo często liście monstery oraz różnej wielkości kwiatowe printy. W sprzedaży dostępne są także zasłony – gotowe lub na metry – w pasy. Na ogół pasy układają się w poziomie. Zasłony w stonowanych barwach pasują do wnętrz w minimalistycznym stylu. Wybierając je, należy pamiętać, że ich odcień powinien być ciemniejszy od koloru ścian.

Wybierając kolor zasłon, można kierować się różnymi kryteriami. Na ogół kolor zasłon dobiera się do koloru ścian i dodatków, które znajdują się w danym wnętrzu.

Sprawdź pozostałą ofertę naszego sklepu: