Szyny sufitowe i karnisze do montażu zasłon. Na co się zdecydować?

Szyny sufitowe i karnisze do montażu zasłon. Na co się zdecydować?

Aranżacja dowolnego pomieszczenia w domu nigdy nie będzie kompletna, jeśli pominiemy w niej otoczenie okna. Już od wieków okna i wszystko, co wokół tego elementu wnętrza stanowią jego bardzo istotny element – stąd nikogo nie powinna zaskakiwać ilość elementów, które mają na celu je zdobić i uczynić jeszcze bardziej funkcjonalnymi.

Od firan, przez zasłony aż po rolety – możliwości są ograniczone tylko wyobraźnią właściciela domu. Zwykle sprowadza się to również do jednej bardzo ważnej decyzji związanej z tym, czy lepiej jest postawić na szyny sufitowe, czy też karnisze do montażu zasłon. Celem tego artykułu jest pomoc wszystkim niezdecydowanym w łatwiejszym wyborze.

Ścienny czy sufitowy montaż zasłon – na czym polega dylemat?

Jeśli chcemy sobie ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytania o to, które z tych rozwiązań wybrać – przede wszystkim w pierwszej kolejności warto skierować swoją uwagę na to, jak ciężki będzie materiał, jakim zamierzamy udekorować okno.

Jakie materiały będą wymagać montażu karnisza ściennego?

  • żakard,
  • aksamit,
  • brokat.

Jeśli chodzi o lżejsze materiały nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, by postawić na szynę sufitową, która charakteryzuje się tym, że jest rozwiązaniem bardziej dyskretnym. Jeśli więc zamierzasz ograniczyć dekorację okna w danym pomieszczeniu do lekkich firan, czy ozdób okiennych o średniej gramaturze – możesz pod uwagę brać i tą drugą opcję.

Czym się różni montaż szyny sufitowej od instalacji karnisza?

Zanim przejdziemy do szczegółów – chcemy pogratulować wszystkim osobom, które mogą cieszyć się dobrze pomierzonym otworem okiennym. To znaczenie ułatwia dobranie odpowiedniej długości produktu, bez względu na to, czy chodzi o szynę czy karnisz. W każdym przypadku jest kilka niezbędnych narzędzi, dzięki którym można znacznie ułatwić sobie całą pracę, jak miara, czy kątownik.

Jeśli jednak chodzi o sam proces instalacji – to jeśli Twoim celem jest jej łatwość, karnisz podsufitowy na pewno nie będzie problemowy. Można go uznać za jeden z najprostszych do montażu obiektów. Nie można tego powiedzieć, jeśli chodzi o montaż karniszy ściennych. Te w odróżnieniu od szyn sufitowych będą wymagać od Ciebie przy instalacji dużo więcej zaangażowania i uwagi, choć nie jest to zadanie, którym muszą się zająć profesjonaliści. Z pewnością sobie z nim poradzisz, jeśli zdecydujesz, że to właśnie na ten typ montażu ozdób okiennych chcesz postawić.

Szyny sufitowe vs karnisze ścienne: co jeszcze warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Jeśli zależy Ci na tym, by element montażu ozdób okiennych był czymś więcej niż niezbędnym miejscem ich mocowania i chcesz go wręcz wyeksponować i potraktować jako ozdoba wnętrza – karnisz ścienny to będzie Twój faworyt. Możesz je znaleźć w niezliczonych kolorach, kształtach, wykonane z przeróżnych materiałów – z pewnością znajdziesz coś idealnie dopasowanego do ogólnej aranżacji. Z drugiej strony, jeśli wolisz minimalizm i subtelność – nie szukaj dalej niż szyna sufitowa, która Ci to zapewni dokładnie w takiej formie, jakiej oczekujesz.

Pełną ofertą dostępnych karniszy w naszym sklepie znajdziesz pod linkiem – karnisze Kraków.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertę na firany Kraków.