Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karniszy?

Nie jest to niespodzianką, iż wszystkie panie domu jeśli chodzi o dobór zasłon, czy firanek – naprawdę mocno się do tego zadania przykładają. Nieco mniej już, jeśli przychodzi do wyboru elementu wyposażenia, który w ogóle może być podstawą możliwości umieszczenia wyżej wymienionej dekoracji wnętrz w domu. Karnisz, bo nim mowa – jest nie tylko absolutną podstawą aranżacji, ale koniecznością. Warto więc nieco bardziej pochylić się nad jego wyborem i mieć pojęcie, co zrobić, aby podjąć możliwie jak najlepszą decyzję.

​Zakup karnisza – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych dylematów, jeśli chodzi o wybór właściwego karnisza jest materiał wykonania. W odniesieniu do tej decyzji chodzi w końcu nie tylko o walory estetyczne wybranego modelu, ale też jego solidność wykonania i wytrzymałość konstrukcji.

​Jakie materiały wykonania karnisza są najczęściej wybierane?

  • drewno,
  • metal,
  • tworzywo sztuczne.

Już nawet, jeśli chodzi o sam wybór materiału – warto podzielić decyzję w oparciu o kilka czynników – z przyszłym i pożądanym stylem pomieszczenia na miejscu pierwszym. Nie bez znaczenia jest też kwota, którą można przeznaczyć na ten cel, czy sama funkcjonalność. Pewne jest jednak, że oferta współczesnego rynku jest na tyle szeroka, iż całą pewnością można znaleźć materiał na karnisz totalnie zgodny z upodobaniami.

​Materiał to nie wszystko! Podwójne czy pojedyncze karnisze?

Innym dylematem związanym z wyborem karnisza jest decyzja sprowadzająca się do tego, czy a to być podwójny, czy pojedynczy karnisz. Oczywiście sęk w tym, że jeśli wybierze się opcję numer jeden – mamy większe możliwości, bowiem można zawiesić w takim wypadku zarówno zasłonę, jak i firanę. Decydując się na bardziej budżetową opcję, jaką jest karnisz pojedynczy niestety już nie ma się tego luksusu, ale prawda jest taka, że nie wszyscy mamy potrzebę podwójnej dekoracji okiennej i w takim przypadku można sporo zaoszczędzić, zostając właśnie przy modelu pojedynczym.

Do sufitu czy do ściany – jaki karnisz wybrać?

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na ostateczny wybór karnisza jest rodzaj montażu, jakiego potrzebujemy. Jeśli nie chodzi o nowy dom, ale wymianę starego karnisza oczywiście najłatwiej i najwygodniej będzie trzymać się takiej samej formy montażu, jaka już wcześniej miała miejsce w danym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o nowo urządzone miejsce – można sobie pozwolić już na więcej wariacji, w tym decydować czy się chce karnisz montowany na suficie, czy w oparciu o ścianę. Najważniejsze, aby pamiętać, że kaloryfer, czy parapet to ważne do uwzględniana czynniki, które w bezpośredni sposób wpływają na długość i typ wybieranych wsporników.

​Jaką długość karnisza wybrać?

Odpowiednie pomiary to podstawa właściwego doboru karnisza. Pamiętaj, żeby zachować 20-50 cm odstępu od okna umieszczając podwójny karnisz. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zasłonisz światło okna. Jeśli chodzi o karnisz pojedynczy – 20 cm to w zupełności wystarczająca odległość, którą należy uwzględnić podczas podejmowania takiej decyzji względem najlepszego karnisza.

Zerknij także na naszą pozostała ofertę: zasłony Kraków

Opracowanie:
Świat Firan Zasłon – karnisze Kraków