Rolety rzymskie

Rolety rzymskie

Obecnie coraz więcej uwagi poświęcamy wykańczaniu wnętrz. Swoistym zwieńczeniem każdej aranżacji salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, kuchni czy dowolnego pomieszczenia jest „ubranie” okna. W zależności od potrzeb i upodobań, zazwyczaj decydujemy się na firany, zasłony lub rolety. Cechy łączące te wszystkie funkcje posiadają rolety rzymskie. Stają się one coraz bardziej modne, a wraz z ich popularnością rozrasta się paleta wyboru tkanin, rodzajów, kolorów itd.

Rodzaje rolet rzymskich

Wśród rolet rzymskich można wyróżnić przede wszystkim modele z fiszbinami i bez nich. Pierwszy typ stosuje się przy niemal wszystkich rodzajach materiałów. Drugi dedykowany jest tkaninom miękkim i zwiewnym – w tym przypadku składają się one gęściej i w sposób nieuporządkowany. Regularne fałdy tworzą się przy składaniu rolety z fiszbinami. Sugeruje się nie stosować ich w przypadku okien o małej powierzchni.

Standardowym mechanizmem, służącym do zwijania i rozwijania rolety, jest szpula, na którą nawijany jest materiał sterowany przez łańcuszek lub sznurek, często w kolorze tkaniny.

Cechy rolet rzymskich

Główna cecha rolet rzymskich to wygoda, zarówno w użytkowaniu, jak i w konserwacji i czyszczeniu. Jest to również oszczędność przestrzeni w porównaniu do firan i zasłon. W przeciwieństwie do nich gwarantuje też maksymalnie efektywne wykorzystanie ciepła z grzejników oraz dwukrotnie mniejsze zużycie materiału.

Ogromny wybór barw, wzorów, tkanin sprawia, że przy odpowiednim wyborze rolety rzymskie doskonale komponują się z wnętrzami zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Trendy w roletach

Ciekawostką jest ich historia. Oczywiste jest, jaka sama nazwa wskazuje, że pochodzą ze starożytnego Rzymu. Zaskakujące jest jednak to, że pozostały od tamtych czasów w niemal niezmienionej formie. Można to zatem traktować jako pewną gwarancję – skoro tak długo utrzymały się na rynku, a do tego są coraz bardziej popularne, możemy być spokojni o to, że w przyszłym sezonie wciąż pozostaną modne.

Sprawdź naszą całkowitą ofertę —> firany Krakówkarnisze Kraków