Zasłony stanowią piękną ozdobę okien mieszkań i domów. Nic dziwnego, że są tak popularne. Mogą całkowicie odmienić wystrój wnętrza, dodając mu komfortu i elegancji. Jednak wybór zasłon jest ogromny, różnią się one nie tylko kolorem, ale także materiałem, długością i przeznaczeniem. Jakie cechy są najważniejsze przy zakupie?
Wybierz odpowiedni materiał
Jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, jest rodzaj tkaniny produktu. Ważny jest nie tylko wygląd zasłony, ale także łatwość użytkowania. Materiały wymagające prania ręcznego, pełnego prasowania i długiego suszenia nie są rozwiązaniem dla każdego. Większość produktów bawełnianych i poliestrowych można prać w pralce. Prawidłowo zawieszone szybko wysychają i nie wymagają prasowania. Na przykład aksamitne zasłony są bardziej problematyczne i wymagają więcej pielęgnacji.
Stopień zaciemnienia ma również związek z rodzajem materiału, z którego wykonane są zasłony lub zasłony. Dlatego wybór tkanin zasłonowych powinien wiązać się nie tylko ze stylem dekoracyjnym, ale również z poziomem nasłonecznienia. W dobrze doświetlonych pomieszczeniach południowych sprawdzą się tkaniny zaciemniające, natomiast w ciemniejszych północnych, jaśniejsze i transparentne wersje z tiulu lub woalu. Dodatkowo do salonów polecane są zasłony woalowe, które tylko rozpraszają światło. Jeśli jednak zadaniem zasłony jest uniemożliwienie przechodniom lub sąsiadom zaglądania przez okno, warto wybrać produkt wykonany z gęściej tkanego materiału.
Zasłony zaciemniające są częstym wyborem do sypialni. Wykonane są ze specjalnej tkaniny zaciemniającej, która gwarantuje 80 – 100% ochronę przed światłem zewnętrznym. Dzięki temu tworzą w pomieszczeniu atmosferę intymności i bezpieczeństwa, pozwalając zasnąć o każdej porze dnia. Kolejną istotną ich zaletą jest to, że latem chronią pomieszczenie przed przegrzaniem.
Jaką długość wybrać?
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać zasłony parapetowe czy długie zasłony do podłogi. Wszystko zależy od układu i wystroju pomieszczenia. W małych pomieszczeniach z małymi oknami warto wybrać krótsze produkty w jaśniejszych kolorach. W przestronnym wnętrzu z dużymi oknami bez problemu można zastosować ciemne, długie materiały. O ile bardzo długie zasłony na podłodze podkreślają charakter wielu aranżacji, o tyle nie są polecane osobom z małymi dziećmi i zwierzętami. Dobrym kompromisem w tym przypadku jest to, aby tkanina kończyła się około 2 centymetry nad podłogą.
Jak dopasować zasłony do stylu wnętrza?
Zasłony i firany również powinny pasować do stylu wnętrza. Tak więc dłuższe odcienie szarości czy tkaniny z geometrycznymi wzorami w pastelowych kolorach sprawdzą się w skandynawskich konwencjach. Kolorowe i wzorzyste materiały będą pasować do stylu boho. Do pomieszczeń w stylu klasycznym polecane są kremowe i beżowe aksamitne zasłony.
Należy również pamiętać o rodzaju wzoru i konieczności przestrzegania pewnych zasad oraz dostosowywać jego wielkość do wielkości pomieszczenia. W małych pomieszczeniach najlepiej unikać dużych, wyrazistych wzorów, które mogą wywołać nieco przytłaczające wrażenie i wizualnie zmniejszyć przestrzeń. Zamiast tego wybierajmy tkaniny o drobnych wzorach, które idealnie pasują do małych wnętrz. W przestronnym salonie mamy jednak więcej możliwości i nie tracąc przy tym przestrzeni wnętrza możemy umieścić zasłony w duże geometryczne wzory, by podkreślić osobowość wnętrza.
CAŁKOWITA OFERTA <— Krakowskie karnisze