Jak wybrać karnisz do ciężkich zasłon? Poradnik

Jak wybrać karnisz do ciężkich zasłon? Poradnik

Zasłony mogą być uszyte z różnych tkanin. Nie wszyscy decydują się na te, które wykonane zostały z lekkich, zwiewnych materiałów. Dużą popularnością cieszą się zaciemniające, grube, mięsiste zasłony, które jednocześnie są naprawdę ciężkie. Pojawia się w związku z tym pytanie jaki karnisz będzie najbardziej odpowiedni w przypadku takich zasłon.

Jak dopasować karnisz do wielkości pomieszczenia oraz wymiarów okna?

Karnisz musi przede wszystkim dobrze pasować do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znaleźć, a także wymiarów okna. Jeśli pokój nie jest zbyt duży – ani wysoki, rozległy – doskonałym wyborem są klasyczne karnisze sufitowe. Nie zabierają one niepotrzebnie miejsca, dobrze się prezentują, sprawdzają się naprawdę świetnie. Sprawdzają się także w przypadku bardzo wysokich okien, które kończą się niemalże pod samym sufitem. Karnisze ścienne dostępne w naszym sklepie online to dobry wybór do pomieszczeń naprawdę dużych, które warto optycznie nieco zmniejszyć. Dzięki nim pomieszczenie będzie wydawało się na bardziej proporcjonalne.

Jakie karnisze sprawdzą się w przypadku ciężkich zasłon?

Ciężkie zasłony to te, które uszyte zostały z takich tkanin, jak:

  • żakard;
  • aksamit.

Najlepszym wyborem w ich przypadku są karnisze ścienne. Są one zdecydowanie grubsze niż sufitowe, co oznacza, że będą cechowały się dużo większą odpornością na obciążenia. Pod tym względem wypadają zdecydowanie lepiej niż karnisze sufitowe. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są karnisze do ciężkich zasłon, to najlepiej zdecydować się na te drewniane bądź metalowe. Rozsądne jest wykorzystanie dodatkowych wsporników, które są niezbędne w przypadku karniszy naprawdę długich. Dzięki temu będą one miały zagwarantowane równomierne podparcie. Karnisze sufitowe można bez obaw stosować wtedy, kiedy decydujemy się na zasłony wykonane z lekkich tkanin. Warto pamiętać, że w przypadku zasłon grubych i ciężkich znaczenie ma nie tylko sam karnisz, ale również wykorzystane żabki. One także powinny być zdecydowanie mocniejsze.

Karnisze ścienne i sufitowe – czym różnią się pod względem estetycznym?

Mówiąc o karniszach ściennych i sufitowych, warto pamiętać, że różnią się one między sobą nie tylko tym, jakie zasłony mogą unieść, ale również tym, jak się prezentują. Karnisze ścienne mają na ogół ozdobne zakończenia. To właśnie z tego powodu są dobrym wyborem, jeśli zależy nam na szczególnych walorach dekoracyjnych okna. W przypadku ciężkich zasłon są dobrym wyborem także dlatego, że bardzo dobrze komponują się z ozdobnymi lambrekinami, które są świetnym dodatkiem do zasłon uszytych z grubych, ciężkich materiałów. Warto pamiętać, że po takie tkaniny często sięgają osoby urządzające pomieszczenie w stylu klasycznym bądź rustykalnym. Oba pasują do ozdobnych karniszy ściennych. Karnisze sufitowe nie są tak ozdobne. Na ogół są zabudowywane i skutecznie ukrywane. Zdarza się, że umieszczana jest za nimi listwa z diodami LED, która jednak nie wygląda zbyt dobrze, jeśli zasłony wykonane są z grubego materiału.

Firany Kraków – zerknij na pełną ofertę i aktualny cennik.