Jakie tkaniny wybrać na firanki? Poradnik wnętrzarski

Jakie tkaniny wybrać na firanki? Poradnik wnętrzarski

Wybór materiału firanek jest bardzo istotny, gdyż odpowiada nie tylko za wygląd. Materiał wpływa także na ułożenie firanek na oknie, ilości światła wpadającego do pokoju, czy także pracy, jaką poświęcimy na utrzymanie ich w czystości.

W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze tkaniny, z których wykonuje się firanki. Firanki nie muszą ograniczać się tylko do kolorów bieli czy też odcieni kremu. Wiele materiałów posiada bogatą gamę kolorów, których wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych własnych preferencji oraz tego, jak wpasowują się w pomieszczenie.

Pełną ofertę firan wykonanych w naszym sklepie „Świat Firan Zasłon” znajdziecie pod linkiem – firany Kraków.

Markizeta

W dużym skrócie markizeta przypomina siatkę, zależnie od wykonania oczka mogą być większe, bądź mniejsze. Ilość oczek w głównej mierze zależy od gęstości splotu. Co więcej, to właśnie od gęstości splotu zależy trwałość całej firanki wykonanej z tego materiału.

Do zalet tego materiału należy przede wszystkim to, że nie wymagają prasowania. Może ona schnąć powieszona na oknie, a jednocześnie jej własny ciężar ją wyprasuje. Jakby tego było mało, markizeta świetnie układa się na oknie.

Żakard

Jest to najpopularniejszy materiał, z jakiego wykonuje się firanki. Jeśli chodzi o ten rodzaj materiału, jest on niezwykle zróżnicowany, gdyż może być wykonany z różnych rodzajów nici. Może być wykonany z: lekko nabłyszczanej przędzy, z nici poliestrowych, czy też nici poliestrowych z dodatkiem bawełny.

Dzięki swoim właściwościom materiał ten jest niezwykle praktyczny. Nie wymaga on prasowania – co upodabnia go do markizety. Co więcej, można go śmiało odświeżać w pralce w niskiej temperaturze z lekkim odwirowaniem. Kolejną z zalet firanek wykonanych z tego materiału jest to, że bardzo dobrze przepuszczają światło. Dzięki temu są niemal idealne do słabo nasłonecznionych pomieszczeń. Niestety ten rodzaj materiału szybciej łapie kurz, przez co wymaga większego dbania o firanki. Żakard rekompensuje to swoją trwałością i wytrzymałością.

Woal

Materiał ten uzyskuje się za pomocą splotu włoskowo-nitkowego, co zapewnia mu dużą przejrzystość. Zazwyczaj wykonany jest z bawełny bądź sztucznych mieszanek. 

Zalet woalu jest co najmniej kilka. Przede wszystkim jest bardzo delikatny i elegancki, dzięki czemu pasuje do wielu wnętrz. Świetnie nadaje się do stylu nowoczesnego i tradycyjnego, choć nie tylko. Kolejną zaletą tego materiału jest łatwość jego upinania, a także rozmaitość wzorów firanek zrobionych z niego.

Organza

Firanki wykonane z tego materiału charakteryzują się wysoką przejrzystością i elegancją. Dzięki temu świetnie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym i eleganckim. Co więcej, są niezastąpione w pomieszczeniach minimalistycznych, które rezygnują ze wszystkich zbędnych ozdób i dodatków. Do osiągnięcia zjawiskowego efektu tych firanek należy je starannie prasować.

Tiul

Materiał ten jest zróżnicowany, choć nie tak bardzo, jak żakard. Może być wykonany z poliestru, jak i bawełny. Firanki wykonane z niego mogą być gładkie, haftowane, ze wzorem lub z gipiurą. 

Zaletami firanek wykonanych z tiulu jest ich przejrzystość i delikatność. Jeśli podczas ich prania unikniemy mocnego odwirowania, istnieje szansa, że unikniemy konieczności prasowania. 

Każdy z materiałów ma swoje zalety, jak i wady, dzięki czemu każdy może znaleźć materiał, który świetnie pasuje do naszych preferencji. Należy pamiętać, by podążać za swoimi upodobaniami i materiał wybierać “pod siebie”, choć ważne jest także urządzenie pomieszczenia, w którym je zawiesimy.

Karnisze Kraków – Spójrz na Ofertę!