Jak wybrać odpowiedni karnisz do kuchni?

Jak wybrać odpowiedni karnisz do kuchni?

Firanki od lat pięknie stroją okna w prawie każdym polskim domu. Jednakże, bardzo ważną częścią, o której niestety często zapominamy jest karnisz. Na rynku występuje bardzo wiele rodzajów karniszy, np. drewniane, rzadko dzisiaj stosowane, metalowe, najpopularniejsze w dzisiejszych trendach, linkowe, przeznaczone jedynie do bardzo lekkich tkanin, tzw. „minikarnisze”, używane tylko do zazdrostek, mocowane w połowie okna, a nawet szyny sufitowe. Na myśl nasuwa się pytanie, który z wyżej wymienionych najbardziej będzie nadawał się do kuchni? W artykule przedstawię Państwu kilka bardzo przydatnych rad odnośnie kupna i montażu takiego karnisza.

Odpowiednie wymiary karniszy

Zanim zdecydujemy się zamówić karnisz, najważniejszą sprawą jest zmierzenie otworu okiennego oraz ewentualnie okna, w zależności jaką ozdobę będziemy chcieli zamontować. Jeśli będzie to karnisz nad oknem, należy do wymiaru wnęki okna dodać 30-40cm, aby firana ładnie się prezentowała. Dodatkowo karnisz powinien wisieć około 5cm nad oknem. Natomiast jeśli zdecydujemy się na zazdrostki, należy zmierzyć jedynie szerokość każdej szyby okna, włączając w to ościeżnicę. Pamiętajmy, aby aby zrobić to dokładnie, aby później zaoszczędzić sobie zwrotów!

Wygoda uzytkowania

Po obowiązkowym zrobieniu wymiarów powinniśmy się zastanowić, co będzie nam się wygodniej użytkowało w kuchni. Normalna firana? Jedna, czy może dwie zazdrostki? Po zadaniu sobie tego pytania odpowiedź nasunie się każdemu z nas. Kiedy wybierzemy już fason, należy udać się do sklepu bądź producenta, który po prostu zrobi nam karnisz taki, jaki tylko sobie wymarzymy. Do kuchni odradzałabym drewniany, ponieważ od gotowania bardzo często unosi się dużo pary w pomieszczeniu i takowa ozdoba mogłaby zacząć gnić. To samo z szynami – jak wyżej zostało wspomniane, służą one raczej do ciężkich zasłon, a takich w kuchni raczej nikt z nas nie chce posiadać. Najlepiej zatem sprawdzą się te metalowe, „minikarnisze” oraz ewentualnie linkowe, jeśli chcemy, aby firanka w pomieszczeniu była cieniutka i bardzo zwiewna.

Kolorystyka i wykończenie

Oczywiście w wyborze ozdoby nie można zapomnieć o kolorze. Każdemu z nas zależy, aby wszystko związane z udekorowaniem wnętrza było dopięte na ostatni guzik. W zależności od koloru ścian, mebli oraz dodatków, jakie wybraliśmy do naszej kuchni, powinniśmy wybrać odpowiedni karnisz. Najbardziej uniwersalnym będzie ten ze stali nierdzewnej. Natomiast jeśli zależy nam na czymś bardziej spersonalizowanym bądź po prostu dopasowanym do wnętrza, po prostu taki wybierzmy. To nam ma się podobać jego wygląd. Oprócz koloru, do standardowych karniszy, mamy również możliwość dobrania wykończenia, tzn. takiej małej końcówki. Wbrew pozorom, to, co wybierzemy, jest bardzo ważne, niemniej nawet niż kolor czy rodzaj tworzywa karnisza. Ta niewielka część dopełni wygląd całego pomieszczenia. Na rynku powstało całkiem sporo różnych kształtów, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wybrednych klientów. Przykładem mogą być chociażby listki, kulki, kwadraty, a nawet przezroczyste kryształy.

Warto zapoznać się z ofertą naszego sklepu, w którym znajdziesz bogaty wybór karniszy, które z pewnością będą pasować do Twojej kuchni.

Zasłony Kraków —> SZCZEGÓŁOWA OFERTA