Jaki karnisz wybrać do przestronnego salonu? Poradnik wnętrzarski

Jaki karnisz wybrać do przestronnego salonu? Poradnik wnętrzarski

Nawet wybór drobnych elementów wnętrz jak karnisze, będzie przekładał się na sposób prezentowania się wnętrza. Jeśli wnętrze ma być spójne stylistycznie oraz estetyczne, trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybranie spełniających w odpowiedni sposób swoją funkcję karniszy. Gdy chce się stworzyć ciekawy efekt dekoracyjny, konieczne jest poświęcenie trochę czasu na wybranie odpowiedniej wersji karniszy, jak też dopasowanego pod kątem estetycznym modelu.

Karnisz podwójny czy pojedynczy?

Pierwsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy wybieraniu karniszy, jest to, która wersja jest bardziej odpowiednia. Decydować można się na karnisze podwójne lub pojedyncze. Wpływ na wybór konkretnego typu karnisza ma to, jaki wariant aranżacji okiennej zamierza się wybrać. Niezbędne jest określenie również tego, czy zamierza się zastosować zasłony i firany, które mają spełniać jedynie funkcję zabezpieczającą przed wpadaniem do pomieszczeń nadmiernej ilości słońca, czy też mają one pełnić dodatkową funkcję dekoracyjną.

Jeśli chce się postawić na bardziej funkcjonalne typy karniszy, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na karnisze podwójne. Dotyczy to zastosowania takich wyborów szczególnie w salonach czy sypialniach. Zastosowanie takich karniszy jest w stanie zapewnić możliwość wybierania ze znacznie większej ilości rozwiązań przy aranżowaniu okien. Daje to znacznie większą swobodę przy tworzeniu wystroju wnętrza.

Gdy chcemy używać jedynie zasłon, wówczas można zdecydować się na karnisze pojedyncze. Podobnie jest w przypadku decydowania się na zastosowanie we wnętrzu zamiast zasłon rolet. W takich sytuacjach karnisze nie muszą posiadać dwóch drążków, na których można zawiesić, choćby firany. Innym rozwiązaniem bywa stosowanie pojedynczych karniszy wyłącznie do zamontowania na nich firan. Oczywiście zawieszenie firan i zasłon na pojedynczym karniszu jest możliwe, ale trzeba brać pod uwagę, że nie jest to funkcjonalne rozwiązanie. Dodatkowym problemem może być to, że mogą się one niezbyt estetycznie prezentować.

Na jaki kolor karnisza się zdecydować?

Gdy określiło się typ karnisza, który zamierza się wybrać do przestronnego salonu, niezbędne jest zdecydowanie się na wybór konkretnego modelu. Znaczenie wybranie między innymi odpowiedniej kolorystyki. Ma ona duże znaczenie w kontekście dekoracyjnej roli, którą ma spełniać karnisz.

Decydować można się na takie kolory jak:

  • czerń,
  • biel,
  • kość słoniowa,
  • chrom,
  • antracyt,
  • mosiądz.

Jeśli karnisz ma spełniać przede wszystkim elementem funkcjonalnym, warto zdecydować się na ponadczasowe kolory. Biel to idealny wybór, gdyż bez problemu można przy tym kolorze wybierać różnorodne barwy innych elementów wnętrza. Do wnętrz klasycznych można zdecydować się na takie kolory jak mosiądz. Bardziej uniwersalne kolory, które sprawdzą się przy klasycznych i nowoczesnych wnętrzach, to matowy chrom czy antracyt. Do modnych w ostatnim czasie kolorów zaliczyć można czerń, która pozwala nadać salonowi bardziej luksusowego wyglądu. We wnętrzach skandynawskich doskonałym wyborem może być karnisz w kolorze kości słoniowej.

Zobacz pełną ofertę naszego sklepu online oferującego różne modele karniszy w Krakowie.

Pozostałą ofertę znajdziesz poniżej: