Jak dobrać zasłony do kolorów ścian?

Jak dobrać zasłony do kolorów ścian?

Dokonując wyboru odpowiednich zasłon zwykle kierujemy się tym, jak wyglądają firanki, które wiszą w tych samych oknach. Niemniej jednak powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jaki kolor mają ściany w danym pomieszczeniu. Odpowiedni dobór zasłon do koloru ścian może bowiem podkreślić styl ,w którym urządzone są wnętrza bądź nadać im nieco innego tonu.

Zasłony w innym kolorze

W większości przypadków zasłony nie powinny być w takim samym kolorze, jak ściany. Powodem jest fakt, iż będą one zwyczajnie zlewać się ze sobą, przez co staną się niewidoczne. Tymczasem zasłony same w sobie mają stanowić ozdobę wnętrz, dlatego nie mogą wyglądać identycznie, jak ściany. Wyjątkowo możemy zdecydować się na taki sam kolor zasłon, jak ścian, jeśli występuje on w innej tonacji. Obecnie producenci zasłon dają nam ogromny wybór, dlatego decydując się na modele w kolorze czerwonym, możemy z jednej strony wybrać krwistą barwę, z drugiej zaś taką, która niemalże wpada w pomarańcz. Zawsze jednak musimy zwracać uwagę na to, czy zasłony odznaczają się na tle ściany. Jeśli nie, wybierzmy inny ich kolor. Pamiętajmy, że kolor zasłon i ścian nie może się ze sobą gryźć. Nie wybierajmy więc różowego koloru zasłony do zielonych ścian, gdyż tego typu połączenie zwykle nie wygląda dobrze. Jeśli nie wiemy, czy dany kolor zasłony będzie współgrał z kolorem ściany, możemy skorzystać z koła barw albo palety RAL.

Iluzja optyczna

Zasłony mogą pomóc nam uzyskać efekt iluzji optycznej, czyli powiększyć lub pomniejszyć wnętrza. W jaki sposób można tego dokonać? Otóż wybierając kolory ciepłe (pomarańczowy, brązowy czy czerwony) pomieszczenie nabierze w naszych oczach nieco mniejszych rozmiarów. Jeśli zaś wybierzemy kolory zimne (niebieski, szary, zielony), to pomieszczenie optycznie się powiększy. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy dany pokój wydaje nam się zbyt mały bądź zbyt duży.

Zasłony we wzory czy zasłony gładkie?

Obecnie możemy zakupić zarówno zasłony gładkie, jak i wzorzyste. Pozostaje pytanie, jak dobrać je do koloru ścian? Te oczywiście również możemy zaaranżować dwojako – albo pomalować farbą albo położyć na nie wzorzystą tapetę. W przypadku, gdy nasze ściany są gładkie, to z wyborem zasłon możemy nieco zaszaleć. Jeśli jednak posiadamy na ścianie tapetę we wzory, to lepiej będzie wybrać zasłony całkowicie gładkie bądź ewentualnie z bardzo drobnym printem. Dlaczego? Otóż jeśli zestawimy wzorzystą zasłonę z kolorowymi, wzorzystymi ścianami, to pomieszczenie nie tylko optycznie się zmniejszy, ale również uzyskamy efekt przesycenia. Warto tutaj zachować zasadę – co za dużo, to niezdrowo. Tymczasem w przypadku gładkich ścian możemy zdecydować się na zasłony wzorzyste bądź bez żadnych dodatkowych zdobień.

W jednym stylu

Dobierając kolor ścian zwykle chcemy nadać pomieszczeniu konkretnego charakteru. Zadbajmy o to, aby w podobnym tonie były utrzymane zasłony. Jeśli urządzamy wnętrza w stylu skandynawskim, to nie wybierajmy zasłon w stylu na przykład nowoczesnym. Całość będzie wtedy wyglądać bardzo niespójnie, a także, niestety, nieestetycznie.

Pozostałą ofertę naszego sklepu możesz znaleźć na stronie kategorii: