Zasłony czy rolety, czyli co wybrać — porady dekoratora

Zasłony czy rolety, czyli co wybrać — porady dekoratora

To dobry moment, aby w końcu poznać i zrozumieć kluczowe różnice między zasłonami i roletami. To pomoże Ci określić, co jest lepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Mówimy tutaj o różnych czynnikach – jakości, wytrzymałości, wszechstronności i nie tylko. W tym artykule chcemy podzielić się z Wami poradami prosto od naszego dekoratora wnętrz, które zdecydowanie powinny ułatwić decyzję, o jakiej mowa.

Po co w ogóle te rozważania nad zasłonami i roletami?

Dekoracje okienne, takie jak zasłony i rolety są niezbędnym elementem wnętrz. Dzięki nim możemy z powodzeniem kontrolować światło, prywatność i temperaturę, a w tym samym czasie poprawiamy wystrój pomieszczenia. Dlatego właśnie ich wyboru nie należy pozostawiać przypadkowi. Każda z rolet i zasłon ma szczególne zalety – a poznanie nich ułatwi Ci podjęcie decyzji, co bardziej pasuje do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety?

Rolety są naprawdę wygodne – umieszczone pionowo lub poziomo (tzw. żaluzje weneckie), można obsługiwać na różne sposoby, co pozwala na łatwe i wygodne sterowanie światłem dziennym, które przenika do domu. Dlatego właśnie rolety to dobry wybór, gdy zależy Ci na tym, aby mieć maksymalnie dużo sposobów kontrolowania światła.

Inną zaletą jest łatwość utrzymania ich w czystości. Rolety mają twardą, śliską powierzchnię, dzięki czemu odkurzanie ściereczką z mikrofibry jest szybkie i łatwe. Aby usunąć kurz z obu stron rolet, zamknij listwy i przetrzyj ściereczką od góry do dołu lub z jednej strony na drugą, a następnie obróć listwy o 180 stopni i powtórz czynność w odwrotnym kierunku. Nic prostszego! Warto również zwrócić uwagę na ich trwałość – nie jest jest to niezwykłe, ale raczej standardem jest, że świetnie zachowane i należycie pielęgnowane (i używane) rolety mogą służyć w nienagannym stanie przez 15 lat, a nawet jeszcze dłużej.

Rolety – z jakich materiałów są najczęściej wykonane?

  • plastik,
  • winyl,
  • aluminium,
  • drewno powlekane polimerem.

Są również sztywne i wytrzymałe, dzięki czemu są mniej podatne na codzienne zużycie niż wiele podobnych dekoracji okiennych.

Dlaczego warto postawić na zasłony?

Zarówno zasłony, jak i rolety mogą zwiększyć ogólną izolację okien, pomagając utrzymać ciepło, co skutkuje niższymi rachunkami za ogrzewanie w chłodne dni. Jednak zdaje się, że pod tym względem to właśnie zasłony – zwłaszcza te z grubszych tkanin, zmniejszają utratę ciepła na naprawdę wysokim poziomie. Generalnie – im grubsze zasłony lub rolety, tym są bardziej izolujące, o czym warto pamiętać przy ich wyborze.

Równocześnie, zarówno zasłony, jak i rolety pomagają również w pochłanianiu dźwięku, aby wyeliminować hałasy z otoczenia. Jednak i tutaj zasłony, zwłaszcza te wykonane z ciężkich, ciasno tkanych materiałów, takich jak aksamit czy welur, sprawdzają się najlepiej – ponieważ są grubsze i nie mają listew, przez które przedostaje się dźwięk. W obu przypadkach można dzisiaj przebierać w wielości kolorów i stylów, dlatego również z dopasowaniem rolet i zasłon do klimatu wnętrza nie będzie żadnego problemu.

Karnisze Kraków —> CAŁKOWITA OFERTA <— Firany Kraków