Wystrój okien w stylu prowansalskim - zasłony, firanki i zazdrostki

Wystrój okien w stylu prowansalskim – zasłony, firanki i zazdrostki

Styl prowansalski to połączenie elegancji z prostotą życia wiejskiego. Wywodzi się z południa Francji, kojarzony jest z rozległymi polami lawendy. Wnętrza prowansalskie są z założenia bardzo przytulne i komfortowe, charakterystyczne dla nich są meble w stylu klasycznym i drobiazgowo dobrane dodatki. Styl prowansalski ma wielu zwolenników, bardzo dobrze komponuje się w domach znajdujących się blisko natury.

Okna w stylu prowansalskim – jasne firanki i delikatne zazdrostki

We wnętrzach w stylu prowansalskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów, można wykorzystać kamień, wiklinę, ceramikę, ale głównie stosowane jest drewno. Stolarka okienna wykonana z drewna zazwyczaj malowana jest na biało albo w odcieniach beżowych. Odcienie dodatków to często jasne kolory błękitu albo fioletu. Dekoracja okien zazwyczaj daleka jest od minimalizmu, dodatki powinny być ładne, ale jednocześnie przydatne.

Nieodłączne dla tego stylu są rośliny, a szczególnie lawenda w doniczkach na parapecie okna. Do wnętrz prowansalskich nie pasują przeszklenia zajmujące całą ścianę, okna powinny być jednak duże, wpuszczające sporą ilość światła. Charakterystyczne dla stylu są okna ze szprosami i okiennicami. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie cienkich szprosów wewnątrz-szybowych, które nie wpływają na właściwości termiczne okna. W kuchni najlepiej prezentują się zazdrostki w kolorze białym albo krótkie firanki sięgające do parapetu. Tkaniny, z których wykonywane są zazdrostki, mogą być haftowane albo koronkowe. Firanki prowansalskie w naszym sklepie są dekorowane motywami ze świata przyrody. Są to zazwyczaj delikatne szlaczki i motywy roślinne charakterystyczne dla Prowansji, czyli lawenda, winorośl i gałązki oliwne.

Zasłony w stylu prowansalskim

Dekoracja okien zasłonami w stylu prowansalskim to zazwyczaj proste formy, ale należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  •  należy wykorzystywać wyłącznie naturalne materiały w stonowanej kolorystyce,
  •  wzory zasłon mogą mieć drobne ornamenty kwiatowe,
  •  należy unikać wielowarstwowych draperii, konstrukcja z zasłon powinna być  przede wszystkim lekka i przewiewna.

Tkaniny wykorzystywane do szycia zasłon to z reguły bawełna, len i perkal. Motywy kwiatowe są dobrym rozwiązaniem na zasłony do sypialni i salonu, okna w kuchni można udekorować popularnymi w stylizacji prowansalskiej kompozycjami przedstawiającymi owoce i jagody. Zasłony w stylu prowansalskim powinny tworzyć przytulny nastrój i wyróżniać się elegancką prostotą. Prezentują się stylowo zarówno w niewielkich wnętrzach kuchni, jak i na większych przestrzeniach w salonie.

Kolorystyka zasłon w stylu prowansalskim obejmuje jasne i delikatne odcienie, należy unikać śnieżnobiałej zimnej bieli. Trzeba jednak pamiętać, ze zastosowanie wyłącznie pastelowych odcieni może sprawić, że wnętrze będzie zbyt monotonne, w takim wypadku należy dodać jasne i żywe kolory błękitu, oliwki lub lawendy. Aby zasłony właściwie się prezentowały, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór gzymsów, dobrym wyborem są elementy kute i metalowe albo drewniane, które pasują do wnętrza w takim stylu.

PEŁNA OFERTA <— Karnisze Kraków