Charakterystyka i najczęściej spotykane rodzaje zasłon

Charakterystyka i najczęściej spotykane rodzaje zasłon

Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie okien nie tylko bez firan, ale również bez zasłon. Stanowią one doskonały element dekoracyjny. Dzisiaj zasłony mogą być wykonane z różnych rodzajów tkanin, co sprawia, że każdy może wybrać te idealnie wpisujące się w indywidualne potrzeby oraz charakter wnętrza, w którym mają się znaleźć.

Co brać pod uwagę, wybierając materiał na zasłony?

Zastanawiając się nad tym, jaką tkaninę na zasłony wybrać, warto uwzględnić przede wszystkim własne potrzeby. Należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy zasłony mają pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy mają także chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Jeśli chodzi o kolor materiału, to głównie wpływa on przede wszystkim na uzyskany efekt estetyczny.

Jakie są podstawowe rodzaje zasłon?

Do podstawowych rodzajów zasłon zalicza się zasłony:

  • dekoracyjne;
  • zaciemniające;
  • panelowe.

Te pierwsze szyje się głównie z delikatnych tkanin. W efekcie są one często półprzezroczyste. Poleca się je przede wszystkim właścicielom mieszkań i domów, w których okna mają ekspozycję północną. To sposób na to, aby w pomieszczeniach nie brakowało naturalnego światła. Zasłony dekoracyjne to między innymi popularne przed laty makarony, czyli zasłony sznurkowe. Podstawowym zadaniem zasłon dekoracyjnych jest ozdoba wnętrza.

Zasłony zaciemniające to zdecydowanie grubsze materiały. Ich zadaniem jest skuteczna ochrona przed promieniami słonecznymi. Świetnie sprawdzają się nie tylko w dzień, ale również wieczorem, kiedy zależy nam na tym, aby skutecznie ochronić się przed spojrzeniami sąsiadów. Poleca się je także w przypadku południowej oraz zachodniej ekspozycji okien.

Zasłony panelowe to nowoczesna propozycja. Świetnie zastępują one zasłony tradycyjne. Wykonane są z charakterystycznych pasów, które montuje się na górnej szynie. Są wykonane tak, że można je dowolnie za siebie zasuwać. Do wykonania takich zasłon wykorzystuje się grubsze materiały, które powinny być odporne na pochłanianie kurzu.

Z jakich materiałów mogą być uszyte zasłony?

Zasłony szyje się z bardzo różnych rodzajów zasłon. Do tych pluszowych zalicza się:

  • aksamit;
  • welur;
  • welwet.

Każda z tych tkanin jest niezwykle wytrzymała. Każdą można polecić do pomieszczeń mocno nasłonecznionych. Osoby szukające zasłon solidnych i wytrzymałych mogą postawić także na żakard. To materiał niezwykle elegancki, który doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym. Plusem tego materiału jest łatwość utrzymania w czystości. Osobom szukającym zasłon lekkich i delikatnych polecamy te z takich materiałów, jak:

  • tiul;
  • szyfon;
  • woal.

Decydując się na tą ostatnią tkaninę, należy pamiętać, że wymaga ona prania ręcznego. Nie można jej także suszyć w automatycznych suszarkach ani wybielać.

Dobrze dobrane zasłony będą stanowiły doskonałe uzupełnienie każdego wnętrza. Wielość rodzajów i tkanin sprawia, że każdy, kto chce kupić zasłony, znajdzie te idealnie wpisujące się w indywidualne potrzeby i oczekiwania. Pełną ofertę dostępnych zasłon w naszym sklepie znajdziesz pod linkiem —> zasłony Kraków.

CAŁOŚCIOWA OFERTA <— Karnisze z Krakowa