Jakie tkaniny dla plis okiennych najczęściej wybierają klienci?

Jakie tkaniny dla plis okiennych najczęściej wybierają klienci?

Plisy okienne to estetyczny dodatek, który może urozmaicić wystrój wnętrza. Warto pamiętać o tym, że rolety plisowane pełnią nie tylko funkcje estetyczne – powinny być również funkcjonalne. Istotną kwestią jest więc wybór materiału, który powinien cechować się odpowiednim kolorem i wzorem, a także fakturą i wysoką jakością. Jakie tkaniny dla plis okiennych są najczęściej wybierane?

Plisy do okien – jakie są cechy idealnego materiału?

Plisy to rolety, które składają się w tak zwaną „harmonijkę”. Jest to mechanizm niezwykle wygodny i praktyczny, ale cechuje się również tym, że obciąża tkaninę. Powinna być ona wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez znaczenia jest też procent transparentności. O ile w sypialni plisy powinny być całkowicie zaciemniające, tak wybierając rolety do salonu, lepiej wybrać te o dwudziestoprocentowej transparentności.

Warto pamiętać o tym, że plisy powinny być odpowiednio dobrane do specyfiki pomieszczenia. Często producenci proponują nieco inne tkaniny dla okien dachowych, które są umieszczone w odpowiednio dostosowanych prowadnicach. Warto też zastanowić się nad tym, czy wygodniejsze będą plisy okienne zwijające się w jednym kierunku, czy w dwóch. Ta kwestia też determinuje rodzaj materiału – im więcej możliwości zwijania plis, tym materiał powinien być grubszy. Rolety tekstylne, papierowe, a także te z folii refleksyjnej, mogą być doskonałym wyborem. Każda z tych tkanin ma swoje wady i zalety, dlatego należy dostosować je do indywidualnych oczekiwań.

Czy warto wybrać materiał termoizolacyjny?

Zastanawiając się nad tym jakie tkaniny dla plis okiennych najczęściej wybierają klienci, warto przeanalizować specyfikę materiałów termoizolacyjnych. Cieszą się one bowiem coraz większą popularnością – w szczególności wśród osób posiadających mieszkania z ekspozycją na słońce. Z reguły są one w 100% zaciemniające, ale można też znaleźć takie, które pozostawiają widok na to, co znajduje się za oknem. Szacuje się, że redukują przenikanie ciepła do pomieszczeń nawet o kilkadziesiąt procent. Materiały termoizolacyjne to wręcz idealne rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na posiadanie dużych okien, które nieustannie są ogrzewane przez promienie słoneczne.

Rolety plisowane, a estetyka pomieszczenia

Rolety plisowane to nie tylko funkcjonalność. Mają one duży wpływ na estetykę pomieszczenia. Powinny być dopasowane do designu całego pokoju, przede wszystkim pod kątem kolorystycznym. Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych rolet plisowanych, wśród których można znaleźć zarówno minimalistyczne wzory, jak i nieco odważniejsze printy.

Z reguły poleca się zakup minimalistycznych rolet, w podstawowych kolorach. Są one uniwersalne i mogą dobrze wyglądać w danym pomieszczeniu nawet po remoncie. Gładkie, szare lub kremowe materiały to najczęściej wybierane rozwiązanie. Nieco odważniejsze materiały, przyozdobione wzorami roślinnymi czy innymi printami, również mogą dobrze odnaleźć się w niektórych wnętrzach. Powinny jednak być dopasowywane do pokoi, w których brak innych rzucających się w oczy dodatków.

Zapraszamy również do zapoznania się z atrakcyjną ofertą naszego sklepu —> zasłony Kraków | karnisze Kraków