Jak wybrać tkaniny dekoracyjne do aranżacji okien?

Jak wybrać tkaniny dekoracyjne do aranżacji okien?

W aranżacji wnętrz bardzo duże znaczenie ma prawidłowy dobór różnych tkanin, które będą zdobiły okna. Mimo, że w dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na rolety czy żaluzje, tradycyjne zasłony pozwalają na uzyskanie o wiele lepszego efektu! Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tkanin dekoracyjny.

Jaki rodzaj tkanin dekoracyjnych do okien wybrać?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest faktura tkanin wykorzystywanych do dekorowania okien. Na rynku dostępne jest wiele możliwości. Zależności od charakteru danego pomieszczenia oraz stylu, w którym zostało one utrzymane, desenie mogą być nowoczesne lub bardziej klasyczne. Ciekawym rozwiązaniem są wszelkie geometryczne wzory lub delikatne motywy roślinne.

Wiele zależy także od tego, jaką funkcję ma pełnić dane pomieszczenie. W kuchni czy pokoju dziecka, można zastosować lżejsze tkaniny, z kolei cięższe zasłony sprawdza się np. w salonie. Do wnętrz nowoczesnych pasują wszelkie wzory geometryczne, a do wnętrz klasycznych duże i wyraziste materiały.

Należy pamiętać o tym, aby wybrany wzór był symetryczny z dwóch stron okna. Do wybranej tkaniny można też dopasować rożne dodatki np. lamówki, podpięcia czy dekoracyjne taśmy. Dekoracje okienne nie powinny być zbyt bogate, aby nie przytłoczyły całego pomieszczenia. Warto zadbać o to, żeby nawiązywały do charakteru wnętrza i łączyły się z innymi elementami wystroju.

Kolory tkanin dekoracyjnych do okien – jakie wybrać?

Oprócz faktury materiałów, bardzo duże znaczenie ma także ich kolor. Warto pamiętać o podstawowych zasadach zgodnie, z którymi ciepłe barwy działają pobudzająco, a zimne uspokajają. Jeżeli w danym pomieszczeniu są jednobarwne ściany to można postawić na tkaniny kontrastowe, w żywszych barwach. Należy jednak pamiętać o tym, aby trzymać się pewnych ram kolorystycznych, aby efekt nie był zbyt pstrokaty i męczący.

Jednokolorowe zasłony sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych oraz minimalistycznych. Z pewnością będą idealnym uzupełnieniem stylizacji. Z kolei w pomieszczeniach o małej powierzchni, nie powinno się wieszać ciężkich, czy zbyt długich tkanin. Taki zabieg sprawi, że pomieszczenie się optycznie zmniejszy i będzie przytłoczone.

W dużych i przestronnych wnętrzach można wybrać długie i ciężkie tkaniny. Sprawią one, że pokój będzie się wydawał bardziej przytulny. Warto też pamiętać, że jasne barwy dodają lekkości, a ciemniejsze skutecznie zaciemniają.

Dobierane zasłony powinny także spełniać praktyczne zadania – jeśli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione, warto rozważyć wykorzystanie materiałów o takiej fakturze i barwach, które skutecznie zablokują dopływ promieni słonecznych do wnętrza, np. w porze odpoczynku.

Dobór odpowiednich tkanin dekoracyjnych do okien to bardzo ważna kwestia. Podczas wyboru należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii, aby osiągnąć ciekawy i satysfakcjonujący efekt. Prawidłowe udekorowanie okna rzutuje na całe pomieszczenie.

Spójrz na pozostałą ofertę naszego sklepu online:

Opracowanie
Zasłony Kraków – Świat Firan Zasłon