Jak dobrać odpowiednią długość firan i zasłon?

Jak dobrać odpowiednią długość firan i zasłon?

Okna bez firanek i zasłon? Mało która pani domu decyduje się na takie odważne rozwiązanie. Osób, które świadomie rezygnują zarówno z firan, jak i zasłon jest w naszym kraju naprawdę niewiele. Postrzegamy je bowiem jako sposób aranżacji okna, ale również zapewnienie sobie prywatności. Aby jednak dobrze się prezentowały, należy postawić na te odpowiedniej długości. Jak ją ustalić?

Jaką rolę pełnią firany i zasłony?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, firany i zasłony to element aranżacji okna. Sprawiają one, że okno prezentuje się zdecydowanie lepiej, jest jakby „wykończone”. Wybierając odpowiednie firany i zasłony, możemy również wpływać na charakter wnętrza, w którym się znajdują. Stawiając na te z grubych, mięsistych tkanin ocieplamy pomieszczenie, sprawiamy, że staje się dużo bardziej przytulne. Z kolei te lekkie, zwiewne, delikatne odciążają wnętrze, sprawiają, że staje się ono mniej przytłaczające.

Firany i zasłony sprawiają, że wnętrze naszego mieszkania jest chronione przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów. Zapewniają one prywatność i intymność, której nie mamy wówczas, gdy świadomie z nich rezygnujemy.

Jak ustalić długość długich firan i zasłon?

Zdecydowana większość z nas decyduje się na długie zasłony i firany, a więc takie, które sięgają do podłogi. Aby dobrać prawidłowo ich długość, należy pamiętać, że mierzymy je zawsze od karnisza do samej podłogi. Często popełnianym błędem jest ustalanie długości firan i zasłon, biorąc za punkt początku pomiaru sufit. Jeśli zdecydujemy się na nowoczesną szynę sufitową, nie będzie to większy problem. Kiedy jednak planujemy zakup klasycznego karnisza, może okazać się, że firanki i zasłonki będą miały nieodpowiednią długość. Dobrym posunięciem jest ustalanie długości firan i zasłon dopiero wówczas, gdy umieścimy już karnisz. Wówczas ryzyko błędu jest niewielkie.

Uwzględnić trzeba także to, na czym planujemy zawiesić firanki i zasłony. Jeśli decydujemy się na żabki, agrafki lub haczyki, musimy pamiętać, że dodają one nawet do półtora centymetra długości. W przypadku przelotek może to być nawet prawie cztery centymetry.

Jak ustalić długość krótkich zasłon i firan?

Niektórzy od długich zasłon i firan wolą te krótkie, czyli takie, które sięgają do parapetu. Chcąc ustalić długość takich firan i zasłon, również należy pamiętać o tym, aby pomiar wykonywać, przyjmując za punkt pomiaru karnisz. Jednocześnie możemy zdecydować się na firanki i zasłony, które będą kończyły się nad parapetem, a także takie, które skończą się zaraz za nim. Te pierwsze to dobre rozwiązanie dla osób szukających firanek i zasłon do kuchni. Te drugie można śmiało wykorzystać w salonie i sypialni, a więc w tych pomieszczeniach, w których na ogół nie zależy nam na nieograniczonym dostępie do parapetu.

Nawet najpiękniejsze firany i zasłony nie będą prezentowały się dobrze, jeśli źle ustalimy ich długość. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem prawidłowo zmierzyć długość, jaką powinny mieć firany i zasłony do naszego okna. Przedstawione przez nas wskazówki na to pozwolą. Po ustaleniu odpowiedniej długości zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszego sklepu, w którym oferujemy dużą ilość tkanin w różnej długości – zasłony Kraków.

Krakowskie karnisze – zobacz kompletną ofertę i zaktualizowany cennik.