Jakie zasłony wybrać latem do nasłonecznionego salonu?

Jakie zasłony wybrać latem do nasłonecznionego salonu?

Wraz z nadejściem lata, możemy cieszyć się z dobrej pogody i słońca, którą ze sobą niesie. To właśnie ono jest ostrzem o dwóch ostrych brzegach, z jednej strony, możemy czerpać z jego dobrodziejstw i spędzać więcej czasu poza domem, a z drugiej, w czasie upałów marzymy tylko o, choć odrobinie chłodu. Jak odpowiednio zabezpieczyć nasze domy przed upałami? Jest na to prosta odpowiedź — odpowiednio ciemne zasłony, które możesz kupić w naszym krakowskim sklepie. Na co zwracać uwagę w wyborze zasłon na lato? Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, jest kilka.

Lekki i ciemny materiał

Walcząc z wysokimi temperaturami, należy postawić na tworzywo potrafiące odbić, wpadające do pokoju promienie słoneczne, a przy tym na tyle lekkie, aby kołysać się przy podmuchach wiatru, dając wrażenie lekkości i delikatności pomieszczeniu. Idealnie do tego zadania nadają się zasłony typu blackout. Są to zasłony wykonane przeważnie z poliestru, umiejące zaciemnić pomieszczenie do ok. 80%, posiadające wykończenie elektrostatyczne, skutecznie zapobiegające osiadaniu kurzu. Dodatkowo nie wymagają prasowania przy zastosowaniu delikatnego prania. Funkcją zasłon zaciemniających, o której też warto wspomnieć, jest możliwość dokładnego zasłonięcia tego, co dzieje się w domu czy mieszkaniu.

Trafny kolor

Pierwsza, rzucająca się w oczy rzecz, przy wyborze zasłon to kolor tkaniny. Postawienie na chłodne barwy, kojarzące się ze śniegiem, wodą i powietrzem to słuszny wybór. Przy doborze odpowiedniego koloru należy sugerować się w pierwszej kolejności kolorem ścian — zasłony nie mogą być tego samego koloru co ściany. Zimne barwy, w odróżnieniu od ciepłych, optycznie zwiększają rozmiar pomieszczenia, w którym się znajdują, więc są idealnym wyborem do niewielkich salonów. Dla przykładu, do niedużego pomieszczenia z beżowym kolorem ścian, odpowiednią barwą zasłon, będą wszelkie odcienie zieleni i błękitu. Z kolei do żółtych ścian, sugerując się werdyktem Instytutu Pantone — amerykańskiej instytucji zajmującej się semantyką kolorów, odpowiednim wyborem będzie specjalna odmiana szarości — Ultimate Grey.

Żabki czy przelotki?

Kolejną cechą zasłon, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób ich zawieszenie. Według kreatorów wnętrz, zasłony powieszone na żabki wyglądają atrakcyjnie i dają lepszy efekt przy cienkim splocie i w jasnej kolorystyce, natomiast przelotki sprawdzą się przy materiałach zaciemniających. Zawieszenie na szynie, optycznie wydłuża zasłonę, a dodatkowo sprzyja komfortu użytkowania — zasłony przesuwają się łatwiej i szybciej. Zastosowanie listwy na dole nadaje jej elegancji i wygładza tkaninę, dzięki czemu łatwiej jest ją ułożyć wedle własnego uznania.

Jaka długość?

Ostaniem aspektem przy wyborze zasłon jest dobranie odpowiedniej długości, dla wielu stanowi to nie lada problem. Długość mierzymy od karnisza albo szyny do parapetu lub podłogi. Jeżeli chcemy, aby zasłona znajdowała się lekko nad podłogą, to przerwa powinna wynosić około 2-3 cm. Przy wyborze zasłon lekko opadających dodajemy około 5 cm do długości całej zasłony. Przy zachowaniu odpowiednich wymiarów, taki wybór dodaje elegancję do pomieszczenia. Inną opcją są zasłony leżące na podłodze, w tym przypadku długość powinna być już większa o około 20-30 cm.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałą ofertą naszego sklepu: