Jak dobrać szerokość firany?

Jak dobrać szerokość firany?

To prawda – wybór odpowiednich wymiarów firany może być bardzo trudny. Jaka powinna być długość? Czy powinienem mierzyć od góry okna czy od góry karnisza? A co z szerokością? Wszystkie te pytania mogą być przytłaczające. Dlatego połączyliśmy siły, aby opracować prosty przewodnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednią szerokość firan – równocześnie pamiętając o tym, by były to firany, które najlepiej pasują do Twojego stylu.

O czym należy pamiętać przy określaniu szerokości firany?

Firana to piękna tkanina, która ozdabia Twoje okna. Dodają stylu Twojemu wnętrzu, zapewniając jednocześnie zestaw funkcji, takich jak blokowanie światła, dodatkowa izolacja termiczna, izolacja akustyczna i prywatność (w zależności od stopnia przejrzystości materiału, jaki wybierzesz). Jeśli chodzi o wymiary, wybór odpowiedniej długości i szerokości firany może upiększyć lub zepsuć wystrój. Dlatego zawsze zalecamy, aby najpierw ustalić rozmiar firan, zanim zaczniesz szukać idealnego projektu dekoracji okna. W przeciwnym razie możesz zagubić się w morzu dostępnych wyborów.

W jakich krokach znaleźć firanę o idealnej szerokości?

Wybór odpowiedniego rozmiaru sprowadza się do trzech podstawowych kroków:

  • Krok 1: Zacznij od wyboru długości firany (wybór oparty na stylu).
  • Krok 2: Określ szerokość okna.
  • Krok 3: Zdecyduj, ile paneli zawiesisz na swoim oknie.

Należy pamiętać, że rozmiar firan jest zawsze wskazany dla firan mierzonych na płasko. Dlatego przy wyborze szerokości firany należy wziąć pod uwagę efekt falowania.

Dlaczego należy określić długość firany przed szerokością?

Jeśli chodzi o długość firan, będzie to w dużej mierze zależeć od Twoich preferencji. Musisz zdecydować, czy firana ma zawisnąć na podłodze, na parapecie okna, czy nieco niżej. Wybór, którego dokonasz określi, w jaki sposób należy zmierzyć długość, a potem szerokość firany. Wskazówka: zmniejsz długość mierzoną o 1 cm, aby firana wisiała tuż nad podłogą. Poprawi to fale kurtyny i stworzy dopracowany wygląd.

Szerokość firan – jak znaleźć idealną?

Mierząc szerokość okna, mamy na myśli całkowitą szerokość, w tym karnisz. Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest wykluczenie długości karnisza podczas wyboru rozmiaru firany. Prowadzi to do tego, że firana nie ma tego falowanego szyku, który czynią ją tak piękną. Ogólna zasada jest taka, że szerokość firany powinna wynosić od x1,5 do x2 szerokości okna. Oznacza to, że jeśli szerokość okna wynosi 100 cm, szerokość firany powinna wynosić od 150 cm do 200 cm, aby firany pięknie się układały (efekt fali).

Aby obliczyć szerokość okna, musisz zmierzyć całkowitą długość karnisza bez mierzenia końców. Następnie pomnóż ją przez x1,5 do x2, aby uzyskać całkowitą szerokość firany, której potrzebujesz. Jak zmierzyć szerokość okna bez karnisza? W takim przypadku sugerujemy zmierzenie szerokości okna, łącznie z ramą i dodanie 10-15 cm z każdej strony. To dlatego, że najprawdopodobniej karnisz będzie dłuższy niż okno z każdej strony. Jeśli chcesz, aby wybrane przez Ciebie firany prezentowały się zjawiskowo – nie możesz o tym zapomnieć.

Firany Kraków – zobacz całą ofertę i aktualny cennik.
Zerknij również na dokładną ofertę —> krakowskie karnisze